21 marca obchodzimy 70. rocznic─Ö najwi─Ökszej katastrofy w polskim g├│rnictwie po II wojnie ┼Ťwiatowej – po┼╝aru w kopalni Barbara-Wyzwolenie w Chorzowie.

Do po┼╝aru dosz┼éo, gdy oko┼éo 400 g├│rnik├│w pracowa┼éo g┼é─Öboko pod ziemi─ů. Jego prawdopodobnymi przyczynami by┼éo zapr├│szenie z lampy karbidowej lub samozap┼éon w─Ögla. Liczba ofiar przez d┼éugi czas by┼éa ukrywana przez w┼éadze. Oficjalnie podawano, ┼╝e ┼╝ycie straci┼éo 80 os├│b, szacuje si─Ö jednak, ┼╝e rzeczywista liczba mog┼éa przekroczy─ç nawet 100 ofiar. R├│┼╝nica w liczbach wynika prawdopodobnie, z ch─Öci ukrycia przez ├│wczesne, komunistyczne w┼éadze faktu, ┼╝e do pracy w kopalni wykorzystywano wi─Ö┼║ni├│w niemieckiej narodowo┼Ťci. Za podstawow─ů przyczyn─Ö katastrofy uznaje si─Ö z┼é─ů i przestarza┼é─ů organizacj─Ö pracy. Prowadzone ┼Ťledztwo mia┼éo na celu znale┼║─ç winnych za wszelk─ů cen─Ö oraz wykaza─ç, ┼╝e katastrofa by┼éa skutkiem sabota┼╝u si┼é imperialistycznych i reakcyjnych. Elementem ┼Ťledztwa by┼éo fabrykowanie dowod├│w, jak w przypadku g┼é├│wnego mechanika kopalni ÔÇô in┼╝. Emanuela Dru┼╝by, kt├│remu podrzucono materia┼éy wybuchowe i broszury faszystowskie, co umo┼╝liwi┼éo wydanie skazuj─ůcego wyroku.
W rzeczywisto┼Ťci na ogromn─ů liczb─Ö ofiar podczas katastrofy przede wszystkim wp┼éyw mia┼éy braki wyszkolonej kadry, deficyt ┼Ťrodk├│w ┼é─ůczno┼Ťci w odpowiedniej ilo┼Ťci, niedostatki w wyposa┼╝eniu i organizacji grup ratowniczych oraz nieodpowiednie przygotowanie stanowisk pracy spowodowane pogoni─ů za wysokim wydobyciem.
Nawi─ůzaniem do tragicznej rocznicy jest prezentowany w muzeum eksponat miesi─ůca ÔÇô rze┼║ba g├│rnika z tradycyjnym zawo┼éaniem Gl├╝ck Auf! ÔÇô Szcz─Ö┼Ť─ç Bo┼╝e!
Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum i odkrywania fascynuj─ůcych historii, kt├│re kryj─ů si─Ö za tymi unikalnymi eksponatami!
Drewno, autor nieznany, połowa XX wieku, wł. MH