Obchodzimy 171. rocznicę odsłonięcia pomnika twórcy Królewskiej Huty – Friedricha Wilhelma von Redena, reformatora przemysłu wydobywczego na Dolnym Śląsku oraz prekursora hutnictwa i górnictwa na Górnym.
Z jego inicjatywy śląski przemysł wzbogacono m.in. o pierwszą maszynę parową czy pierwsze wielkie piece opalane koksem. Wspierał budowę nowych zakładów przemysłowych, należących – jak Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach czy Huta „Królewska” – do najnowocześniejszych obiektów na kontynencie.
Już kilka dni po pogrzebie Redena współpracownik hrabiego i jego następca na urzędzie nadstarosty górniczego Johann Karl Ludwig Gerhard wystąpił z inicjatywą budowy pomnika. Szukając właściwej lokalizacji, myślano m.in. o Wałbrzychu czy Tarnowskich Górach. Jednak mieszkańcy Królewskiej Huty od początku istnienia miejscowości świadomi byli znaczenia dokonań hrabiego von Redena i dlatego zanim jeszcze w 1868 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie, uhonorowali go, stawiając pomnik na wzgórzu nazwanym jego imieniem (później znanym też jako Góra Wyzwolenia), tak by widoczny był z daleka, a spod niego samego można było podziwiać zakłady pracy, które dzięki niemu powstały. Autorem monumentu był urodzony w Królewskiej Hucie Theodor Erdmann Kalide. W odsłonięciu uczestniczył król Fryderyk Wilhelm IV (który przyjechał pociągiem, wysiadając na stacji Świętochłowice), także sędziwa wdowa, Friederike Karoline von Reden. Pomnik został zniszczony przed II Wojną Światową przez nieznanych sprawców. Odsłonięto go ponownie w 1940 r., na cokole umieszczając dodatkowy napis „W 1939 r. obalili go Polacy, w ślepej nienawiści. W 1940 r. odbudował go, po zwycięstwie Wielkich Niemiec, robotniczy Śląsk.”. Jednak i ten pomnik został zniszczony w 1945 r. Pozostała z niego jedynie cudem ocalała głowa. Pierwotnie przechowywana była przez osobę prywatną, potem przekazana Muzeum w Chorzowie. W ten sposób znalazła się w Muzeum Hutnictwa, gdzie można ją zobaczyć na stałej ekspozycji. Raz jeszcze został zrekonstruowany, tym razem z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa przez Augustyna Dyrdę pomnik stanął w miejscu dawnego stawu hutniczego nieopodal rynku. Odsłonięty został 6 września 2002 r.
W zbiorach Muzeum Hutnictwa, znajduje się miniatura pomnika, która w sierpniu jest prezentowana w recepcji Muzeum Hutnictwa jako obiekt miesiąca.
Więcej informacji można zobaczyć w filmie pt.: Historia pomnika Friedricha Wilhelma von Redena. https://www.youtube.com/watch?v=2tZAkYVb9TA&t=226s lub przeczytać w artykule: https://muzeumhutnictwa.pl/obiekt-miesiaca/