Po raz pierwszy w historii Muzeum Hutnictwa w Chorzowie uruchomione zostaną hutnicze młoty będące częścią wystawy stałej „Królestwo żelaza”. Wielkie maszyny napędzane sprężonym powietrzem w atrakcyjny sposób zobrazują mechanikę kucia jako jednej z metod obróbki plastycznej stali. Pokazom towarzyszyć będzie kuratorski komentarz wyjaśniający ich historię i technologię pracy.

Uruchomienie młota mostowego Eschweiler Maschinen z 1907 i jednostojakowego młota parowo-powietrznego liczącego sobie również blisko 120 lat to dla naszego Muzeum ważne wydarzenie, ale przede wszystkie prawdziwa atrakcja dla zwiedzających. Dopiero zobaczenie tych kolosów w ruchu daje wyobrażenie, z jakimi wyzwaniami w pracy mierzyli się kowale w hucie – mówi Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

3 września br.

INDUSTRIADA

POKAZY PRACY MŁOTÓW HUTNICZYCH

13.00 | 14.30 | 16.00 | 17.30 | 19.00 | 20:30 Wstęp wolny

17 września br.

KONCERT INDUSTRIALNY

hutnicze młoty zabrzmią ponownie. Ich dźwięki odnajdziemy w utworach prezentowanych podczas Koncertu industrialnego w wykonaniu muzyków jednego z zespołów Filharmonii Śląskiej – Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert w Muzeum Hutnictwa będzie znakomitym zestawieniem muzyki mistrzów baroku – Johanna Sebastiana Bach i Heinricha Ignaza Franza von Bibera z dziełami kompozytorów nam współczesnych – Adama Wesołowskiego oraz Valentina Silvestrova. Nie zabraknie jednak industrialnego zwrotu akcji. W repertuarze przewidziano m.in. III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który w Chorzowie zabrzmi w specjalnie przygotowanej wersji – z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego – kompozycją, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. To pierwszy w historii utwór łączący naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami przemysłowych maszyn, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Huty Kościuszko w Chorzowie. W geście solidarności z narodem ukraińskim wykonana zostanie także kompozycja Valentina Silvestrova.

Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski – wybitny dyrygent i śpiewak, laureat nagród wielu konkursów muzycznych. Koncert odbywać będzie się w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, wydarzenia, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Szczegóły na: http://gorczycki.pl/

Na koncert wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Hutnictwa (limit: dwie wejściówki na jedną osobę). Możliwość telefonicznej rezerwacji (prowadzona w godzinach pracy Muzeum pod numerem telefonu 32 704 96 31). Liczba miejsc ograniczona.