7 kwietnia – poniedziałek
STANOWISKA PROMOCYJNE, INTERAKTYWNE POKAZY
SALA JAMESA WATTA
9.00-14.00 | aktywności realizowane są symultanicznie w trybie ciągłym
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. S. STASZICA W KRAKOWIE Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej | stanowisko promocyjne
Wydział kształci wysokiej klasy specjalistów z zakresu szeroko pojętej inżynierii metali, procesów i technologii materiałowych oraz informatyki technicznej. Te trzy filary kształcenia zapewniają możliwość znalezienia pracy w swoim zawodzie nie tylko po studiach, ale również w trakcie ich trwania. Nasi absolwenci tworzą oprogramowanie użytkowe, modelują procesy fizyczne, kontrolują efektywność energetyczną obiektów, oferują swoje usługi w największych korporacjach na świecie np. SAP, Motorola, Ericsson, ArcelorMittal, Sabre, CMC. Znajdują zatrudnienie w przemyśle nowoczesnych technologii i przetwórstwa materiałów, między innymi w Dolinie Lotniczej, Polskiej Grupie Zbrojeniowej, branży IT, laboratoriach naukowo-badawczych oraz edukacji, łącząc umiejętności programistyczne z wiedzą materiałoznawczą, pracę z materiałem ze świadomością ekologiczną. Podczas studiów orgaznizowanych jest szereg certyfikowanych kursów cenionych przez pracodawców. Więcej informacji na stronie Wydziału.
POKAZY
pokazy skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
- POKAZ: Druk 3D – pokazy druku 3D i elementów drukowanych
- POKAZ: Roboty w przemyśle 4.0 – pokaz robotów zbudowanych przez studentów z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
- POKAZ: Artysta i naukowiec – pokaz mieczy kutych przez studentów
WARSZTATY
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
- WARSZTAT: Zbuduj swojego inżyniera – kreatywna praca z budowaniem inżyniera z różnych przedmiotów z metali
- WARSZTATY: Wirtualna rzeczywistość w przemyśle – wirtualne warsztaty spawania
- WARSZTAT: Jak zmienić kształt metalu? Warsztaty przeróbki metalu z wykorzystaniem modelu prasy, walcarki jubilerskiej.
AKADEMIA ŚLĄSKA. Projekty Akademii Śląskiej | stanowisko promocyjne
Akademia Śląska, dawniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, to wiodąca uczelnia niepubliczna na Śląsku, która oferuje studia techniczne, artystyczne, medyczne oraz biznesowe. Głównym atutem jest wysoki poziom edukacji, zapewniany przez wykwalifikowaną kadrę i doświadczonych nauczycieli akademickich. Misją uczelni jest kompleksowe przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy poprzez wysokiej jakości kształcenie oraz udział w prowadzonych badaniach naukowych odpowiadających na aktualne potrzeby społeczno-gospodarcze. Uczelnia rozwija i poszerza swoją ofertę studiów dyplomowych, podyplomowych oraz szkoleń, dostosowując się do nowoczesnych trendów edukacyjnych i oczekiwań rynku pracy. Akademia Śląska jest również międzynarodowym centrum rozwoju kompetencyjnego na poziomie studiów wyższych oraz doświadczonym partnerem w działalności naukowo-badawczej i wdrożeniowej na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.
Akademia Śląska jako akredytowana jednostka otoczenia biznesu oraz Ośrodek Innowacji i Przedsiębiorczości w województwie śląskim posiada bardzo duże doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji wniosków o dofinansowanie działań inwestycyjnych, innowacyjnych i prorozwojowych. Akademia Śląska jest również operatorem projektów współfinansowanych przez Fundusze Europejskie, w których wspiera finansowo i doradczo pełnoletnie osoby fizyczne mieszkające i/lub pracujące w województwie śląskim, które z własnej inicjatywy chcą zdobyć i/lub poszerzyć swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe oraz cyfrowe z zakresu zielonych kompetencji. Poziom dofinansowania do usług rozwojowych to aż 95%!
Warsztat towarzyszący: Jak skutecznie wypełniać zgłoszenia do szkoleń i kursów zawodowych z dofinansowaniem.
Warsztaty będą dotyczyły skutecznego wypełniania fiszek zgłoszeniowych do udziału w obecnie trwających projektach unijnych dofinansowujących w 95% szkolenia, kursy, walidacje czy certyfikacje. Usługi rozwojowe oferowane w Bazie Usług Rozwojowych pozwolą uczestnikowi zdobyć nowe umiejętności zawodowe, podnosić swoje kwalifikacje na rynku pracy, co pozwoli tym samym zdobyć nową ciekawą pracę.
Podczas warsztatów, osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania, zostaną przeprowadzone przez cały proces zgłoszeniowy, poinstruujemy w temacie poruszania się po Bazie Usług Rozwojowych, w której znajduje się obszerna lista aktualnie oferowanych szkoleń oraz doradzimy jaki kierunek szkolenia będzie właściwy dla młodych osób rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową.
AKADEMIA ŚLĄSKA. Akademickie Biuro Karier | stanowisko promocyjne
Przedmiotem działalności Akademickiego Biura Karier jest promocja zawodowa studentów oraz absolwentów Akademii Śląskiej oraz przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy.
Akademickie Biuro Karier umożliwia pracodawcom bezpośrednie dotarcie do potencjalnych pracowników, jak też stworzenie studentom i absolwentom klimatu sprzyjającego realizacji wybranej ścieżki kariery zawodowej. Akademia Śląska posiada platformę Akademickiego Biura Karier, za pomocą której studenci i absolwenci mają możliwość aplikowania na oferty pracy, stażu lub praktyk przygotowane przez przedstawicieli różnych branż. Za pośrednictwem platformy publikowane są między innymi przydatne artykuły oraz informacje o konkursach i warsztatach skierowanych do studentów.
ARCELORMITTAL POLAND S.A. | stanowisko promocyjne
Najnowocześniejszy producent stali w Polsce skupiający prawie 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego oraz największy producent koksu w Europie. W sześciu oddziałach zlokalizowanych w woj. śląskim, małopolskim i opolskim zatrudnia ok. 9 000 osób. Należy do grupy ArcelorMittal – wiodącej firmy branży stalowej i wydobywczej na świecie, obecnej w 60 krajach. Od początku swojej obecności w Polsce, czyli od 2004 roku, firma zainwestowała 11 mld złotych w modernizacje swoich zakładów. Efekty pracy ArcelorMittal Poland widać niemal na każdym kroku – od sprzętu AGD, przez motoryzację i transport kolejowy, aż po budownictwo.
Uwaga! Warsztat! Stwórz swoje CV
Doświadczeni przedstawiciele zespołu rekrutacji największej firmy hutniczej w Polsce pokażą, jak przygotować życiorys kandydata, który chce rozpocząć karierę zawodową. W trakcie uczestnicy dowiedzą się, jakie informacje zawarte w CV zwiększają szansę na znalezienie pracy oraz o jakie kompetencje warto zadbać już u progu wejścia na rynek pracy. Hutnictwo to branża, która stale się rozwija i regularnie szuka kandydatów z różnych profesji. W trakcie spotkania z przedstawicielami ArcelorMittal Poland dowiecie się, jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy i do kogo należy zawodowa przyszłość!
BRANŻOWE CENTRUM UMIEJĘTNOŚCI „SKYPORT”/ TECHNIKUM LOTNICZE ZDZ W KATOWICACH | stanowisko promocyjne
„SKYPORT” Branżowe Centrum Umiejętności to jedyna na śląsku placówka kształcenia, szkolenia i egzaminowania – skupiona na dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych. Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) powstało we współpracy z przedstawicielami rynku pracy i gospodarki, a także przedstawicielami świata nauki.
Celem „SKYPORT” Branżowe Centrum Umiejętności jest umożliwienie różnym grupom docelowym (uczniom, studentom, nauczycielom i osobom dorosłym chcącym się przekwalifikować) uzyskanie czy uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Technikum Lotnicze ZDZ w Katowicach- szkoła od 15 lat cieszy się rosnącym powodzeniem wśród uczniów. Kształci w pięciu zawodach (technik awionik, technik robotyk, technik eksploatacji portów i terminali, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik informatyk), na które jest stałe zapotrzebowanie. W ramach nauki w szkole oferujemy uczniom dodatkowe, specjalistyczne kursy i szkolenia dające kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy
W Technikum Lotniczym dbamy o wszechstronny rozwój naszych uczniów w niezwykle przyjaznej atmosferze, preferujemy indywidualne podejście do ucznia, jak również dbamy wysoką jakość kształcenia i możemy się pochwalić wieloma sukcesami.
Na stoisku promocyjnym zaprezentujemy część zaplecza dydaktycznego: roboty, drony, gogle VR i inne.
COSINUS | stanowisko promocyjne
To największy wybór BEZPŁATNYCH szkół. Szkoła Policealna z kierunkami medycznymi i niemedycznymi oraz Liceum dla Dorosłych. Cosinus to lider zdawalności egzaminów zawodowych i maturalnych. Naszym atutem jest profesjonalna kadra dydaktyczna oraz świetnie wyposażone pracownie. Uczymy nieprzerwanie od 25 lat, ciesząc się doskonałą opinią. Cosinus Young 15+ bezpłatne szkoły dla młodzieży: Liceum Sztuk Plastycznych, Technikum dla Młodzieży i Szkoła Branżowa I stopnia. Cosinus Young 15+, to szkoła średnia, gdzie uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i pasje, oraz zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do wejścia z sukcesem na rynek pracy.
FABRYKA WENTYLATORÓW FAWENT S.A. | stanowisko promocyjne
Fabryka Wentylatorów FAWENT S.A. jest największym polskim wytwórcą wentylatorów przemysłowych. Firma powstała w roku 1951. Nasz zakład specjalizuje się w produkcji wentylatorów wielkogabarytowych, w szczególności przeznaczonych dla przemysłu energetycznego. Ponad 70 lat doświadczenia i ciągła modernizacja konstrukcji oraz technologii przez własne biuro konstrukcyjne i badawcze, stanowiska do prób, specjalistyczne narzędzia, oprogramowanie (obliczenia wytrzymałościowe oraz MES), modelowanie 3D, licencje firm zachodnich, jak również bliska współpraca z instytucjami naukowymi, pozwoliły naszej firmie stać się uznanym i cenionym dostawcą wentylatorów przemysłowych w Polsce i w Europie. Jest to potwierdzone uzyskanymi nagrodami, wyróżnieniami oraz certyfikatami, takimi jak Lider Rynku, Euro Leader, Gepardy Biznesu, Brylant Polskiej Gospodarki, certyfikatami spawalniczymi DVS Zert, TUV Rheinland wg normy ISO 9001 : 2015, ogniotrwałości wentylatorów tunelowych czeskiego laboratorium Pavus. Nasze wentylatory znalazły zastosowanie we wszystkich polskich elektrowniach, w większości rodzimych zakładów przemysłowych oraz licznych instalacjach poza granicami naszego kraju. Dostarczaliśmy nasze wentylatory do krajów takich jak Chiny, Indie, Bułgaria, Turcja, Niemcy, Belgia, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Egipt, Słowacja, Czechy, oraz kraje byłego ZSRR i byłej Jugosławii.
GÓRNOŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI IM. KAROLA GODULI W CHORZOWIE | stanowisko promocyjne
Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie od 1999 roku prowadzi studia licencjackie oraz podyplomowe. Na studiach licencjackich kształcenie prowadzone jest na dwóch kierunkach: Gry i grafika interaktywna oraz Terapia artystyczna. Gry i grafika interaktywna to kierunek dla osób, którym bliski jest świat gier, ale już nie wystarcza im bycie tylko graczem. Gry i grafika interaktywna to także kierunek dla pasjonatów rysunku, grafiki lub multimediów, bądź osób, które planują związać swoją przyszłość z branżą projektową. To także studia dla osób odnajdujących się w świecie artystycznym i nastawionych na praktyczność i kameralność kształcenia. Na tym kierunku dostępne są trzy specjalności: Projektowanie gier, Projektowanie graficzne oraz Projektowanie wirtualnej rzeczywistości (VR).
Terapia artystyczna to unikatowy kierunek w Polsce. Łączy interdyscyplinarną wiedzę i praktyczne umiejętności z nauk o zdrowiu, psychologii i sztuki. Jest to kierunek dla wszystkich tych, którzy interesują się tradycyjnymi i naturalnymi produktami i metodami wspierającymi leczenie a także terapeutycznym wykorzystywaniem sztuki. Adresowany jest do osób, które od podstaw chcą uzyskać wykształcenie i dopiero zaczynają budować swoją świadomość w obszarze zdrowego stylu życia i terapii. Na kierunku Terapia artystyczna również dostępne są trzy specjalności: Arteterapia, Naturoterapia oraz Psychoedukacja w terapii.
Ponadto w ofercie edukacyjnej uczelni znajdują się różnego rodzaju studia podyplomowe np. Naturoterapia, Arteterapia, Joga w profilaktyce i terapii, Edukacja zdrowotna, Przedsiębiorczość w przemysłach kreatywnych, czy Human resources i kursy.
ŁUKASIEWICZ – INSTYTUT METALI NIEŻELAZNYCH | stanowisko promocyjne
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych jest instytucją naukową, która prowadzi innowacyjne badania zgodne ze światowymi trendami. Zajmujemy się opracowywaniem nowych technologii, optymalizacją procesów przemysłowych, modernizacją linii produkcyjnych. W kręgu naszych zainteresowań znajduje się recykling i rozwiązania proekologiczne. Prowadzimy badania w pełnym cyklu: od badań laboratoryjnych, po badania w skali pilotowej i prototypowej w zakresie wszystkich metali nieżelaznych. Dysponujemy nowoczesną aparaturą, akredytowanymi laboratoriami i w pełni wyposażonymi halami.
Główna siedziba Instytutu mieści się w Gliwicach, ale posiadamy oddziały w Skawinie, Legnicy i Poznaniu. Nasza załoga liczy prawie 500 pracowników.
PETRALANA | KOKSOWNIA BYTOM SP. Z O.O. | stanowisko promocyjne
PLANETARIUM ŚLĄSKIE | stanowisko promocyjne
POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA. Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów | stanowisko promocyjneWydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej jest jednostką kształcącą na kierunkach technicznych z zakresu: metalurgii, inżynierii materiałowej, zarządzania i inżynierii produkcji oraz fizyki technicznej.
W ramach targów Wydział zaprezentuje elementy umożliwiające poznanie różnych aspektów zastosowania praktycznego inżynierii wstecznej w projektowaniu i analizie procesów przetwórczych.
Skanowanie 3D – przedstawienie możliwości praktycznego zapoznania się z funkcjonowaniem ręcznego skanera 3D, z metodyką jego działania oraz szerokim zastosowaniem w różnych dziedzinach przemysłu. Druk 3D – przedstawienie możliwości najnowszych rozwiązań w zakresie druku 3D.
POLITECHNIKA ŚLĄSKA. Wydział Inżynierii Materiałowej | stanowisko promocyjne
Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej to miejsce, gdzie nowoczesne technologie łączą się z praktyką przemysłową, kształtując przyszłość inżynierii. Nasze kierunki, takie jak Informatyka Przemysłowa, Inżynieria Materiałowa, Zielone Technologie oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, otwierają drzwi do dynamicznie rozwijających się branż. Dzięki współpracy z czołowymi firmami oferujemy studentom dostęp do nowoczesnych laboratoriów, programów stażowych i praktyk w przemyśle. Bogata oferta specjalności pozwala rozwijać się w dziedzinach kluczowych dla gospodarki przyszłości. Nasi absolwenci to wysoko cenieni specjaliści, którzy z sukcesem budują kariery w międzynarodowych koncernach i ośrodkach badawczych. Chcesz mieć realny wpływ na świat technologii i innowacji? Studiuj w Katowicach i dołącz do grona inżynierów przyszłości! Sprawdź naszą ofertę na www.polsl.pl/rm.
POKAZY:
POKAZ 1: Spawaj jak mistrz! – Wirtualna symulacja spawania
POKAZ 2: Mikroświat metalu – Zobacz struktury niewidoczne gołym okiem
POKAZ 3: Przyszłość w 3D – Drukowanie przestrzenne w praktyce
POKAZ 4: Metalowe sztuczki – Przetapianie i odlewanie w niezwykłe formy
ŚLĄSKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI | stanowisko promocyjne
Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. jest organizacją biznesową miasta Ruda Śląska, działającą na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Skupia się na tworzeniu sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza o innowacyjnym charakterze działalności, oferując usługi informacyjne, coworking, networking, biura, fundusze na rozwój, szkolenia i eventy. Jako dynamiczny ośrodek postępu, rozwija obszary współpracy biznesu, nauki i samorządu. Zapewnia dostęp do infrastruktury umożliwiającej prowadzenie działalności w elastycznych warunkach czasu i miejsca, dostęp do edukacji, inicjowanie i promocję nowoczesnych technologii. Aktywnie rozwija ideę społeczeństwa wiedzy, w którym wiedza i umiejętności pracownika decydują o jego pozycji zawodowej i społecznej.
UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KATOWICACH | stanowisko promocyjne
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych blisko 10 000 studentów, doktorantów i uczestników studiów podyplomowych. Jest to także jedna z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. To właśnie tutaj blisko 90-letnia tradycja doskonale łączy się z nowoczesnością!
Uczelnia stanowi centrum życia studencko-naukowo-biznesowego, tworzy społeczność akademicką otwartą na współpracę z otoczeniem, która wdraża wiedzę ekonomiczną oraz menedżerską na rzecz rozwoju regionu, kraju i zagranicy. Wspólnota akademicka Uczelni utożsamia się z dynamicznie rozwijającym się regionem, oferując uczenie przez całe życie oraz wspierając przedsiębiorczość, biznes i sektor publiczny. Uniwersytet ściśle współpracuje również z najbliższym otoczeniem, należąc m.in. do Konsorcjum Katowice – Miasto Nauki.
Działalność naukowo-badawcza UE Katowice prowadzona jest w dwóch wiodących dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, a także w dyscyplinach: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, informatyka techniczna i telekomunikacja oraz nauki o komunikacji społecznej i mediach. Działalność ta realizowana jest w ramach pięciu wydziałów: Ekonomii, Finansów, Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów, Informatyki i Komunikacji oraz Zarządzania, przez 59 zespołów badawczych.
UE Katowice to Uczelnia otwarta na współpracę międzynarodową i ekspercką. Tworzy społeczność opartą na wspólnych wartościach i zaufaniu, umożliwia wyrównywanie szans i przeciwdziała wszelkim formom wykluczenia. Misja Uczelni oparta jest na sześciu wartościach: profesjonalizm, innowacyjność, otwartość, współpraca, zaangażowanie oraz wrażliwość.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest otwarty na każdego człowieka, ale także na poszukiwanie nowych idei i pomysłów oraz ambitnych wyzwań, stawiając na różnorodność oraz elastyczność w działaniu. Naszym celem jest poszerzanie wiedzy oraz współdzielenie się osiągnięciami. Towarzyszy nam przesłanie, że nauka to przede wszystkim ludzie, a ich siła tkwi w jedności, wrażliwości oraz zaangażowaniu i kreatywności. – podkreśla prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Na stoisku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach poznać będziecie mogli szczegóły odnośnie wszystkich kierunków prowadzonych na Uczelni. Chcecie poznać tajniki ekonomii, zostać mistrzem finansów lub dowiedzieć się wszystkiego o logistyce? Nie mogliście trafić lepiej! O wszystkim opowiedzą Wam uniwersyteccy specjaliści z Działu Promocji oraz Biura Rekrutacji.
UNIWERSYTET ŚLĄSKI. Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych | stanowisko promocyjne
Instytut inżynierii Materiałowej to nowoczesna jednostka naukowo-dydaktyczna działająca w Chorzowie, zajmująca się badaniami nad zaawansowanymi materiałami inżynierskimi oraz ich zastosowaniami w różnych dziedzinach przemysłu i nauki. Projektuje, wytwarza i badan nowoczesne materiały, w tym biomateriały, materiały funkcjonalne, kompozyty i inne. Prowadzi szeroką współpracę z przemysłem i ośrodkami naukowym w celu transferu wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych technologii. Instytut Inżynierii Materiałowej prowadzi kształcenie studentów na różnych poziomach edukacji akademickiej, oferując studia I i II stopnia oraz kształcenie doktoranckie w zakresie nowoczesnych materiałów inżynierskich, biomateriałów oraz kontroli jakości materiałów i wyrobów.
Na stanowisku zostanie zaprezentowana oferta edukacyjna Instytutu Inżynierii Materiałowej, Uniwersytetu Śląskiego. Porozmawiamy o perspektywach zawodowych, możliwościach rozwoju oraz o zaletach studiowania na Inżynierii Materiałowej w Chorzowie – dowiesz się, jak zdobyć specjalizację w Kontroli Jakości, Innowacyjnych Materiałach czy Biomateriałach oraz jak to może otworzyć drzwi do kariery w branżach przyszłości. Nasi Pracownicy i Studenci odpowiedzą na wszystkie pytania oraz przedstawią niesamowite materiałowe historie. Materiały są wszędzie wokół nas, ale czy wiesz, że niektóre z nich zostały zaprojektowane do najbardziej wymagających zadań? Przedstawimy materiały inteligentne, te codzienne i zupełnie niezwykłe. Odkryjesz, jak struktura materiału wpływa na jego funkcjonalność i jak inżynierowie materiałowi projektują nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w przemyśle lotniczym, medycynie, motoryzacji i nowoczesnych technologiach.
UNIWERSYTET ŚLĄSKI | stanowisko promocyjne
Uniwersytet Śląski w Katowicach jest uczelnią otwartą i wielowymiarową – miejscem idealnym dla każdego, kto chce zdobywać wiedzę, poznawać świat nauki i rozwijać swoje pasje oraz umiejętności. Tutaj studiujesz, co chcesz i jak chcesz, a po ukończeniu edukacji możesz realizować się jako naukowiec, pedagog czy artysta, odważnie kształtując nie tylko siebie, jako aktywnego członka społeczeństwa XXI wieku, ale również przyszłość swojego regionu, kraju, a nawet świata.
Uniwersytet Śląski to blisko 90 kierunków (w tym 7 w języku angielskim) i ponad 200 specjalności.
W 4 miastach uniwersyteckich (Katowicach, Sosnowcu, Cieszynie, Chorzowie) studenci zgłębiają tajniki nauk ścisłych, poznają specyfikę innych języków i kultur, analizują zagadnienia związane z prawem i administracją, rozwijają nowoczesne technologie, a nawet zajmują się produkcją filmową, radiową i telewizyjną.
Ponadto oferujemy wielorakie formy wsparcia dla osób studiujących – stypendia, Fundusz Talentów, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe czy Uniwersyteckie Centrum Pracy. Jeżeli wahasz się co do wyboru kierunku studiów lub wątpisz w to, że istnieją studia, które będą do Ciebie pasować, skorzystaj z bezpłatnego spotkania z uniwersyteckim doradcą kariery – ta forma wsparcia, którą oferuje Uniwersytet Śląski pomoże Ci postawić pierwsze kroki w akademickim świecie.
Uniwersytet Śląski to tętniący życiem ośrodek akademicki, w którym odbywa się nieustający przepływ wiedzy i inspiracji. Tutaj nie stawia się barier związanych z wyglądem, politycznymi, wiarą, orientacją poglądami seksualną, przynależnością kulturową czy etniczną. Tutaj stawia się na człowieka.
Dołącz do nas!
Z Uniwersytetem możesz #więcej!
www.rekrutacja.us.edu.pl
Uniwersytet WSB Merito Chorzów | stanowisko promocyjne
W ofercie studiów Uniwersytetu WSB Merito Chorzów znajdziesz szeroki wybór kierunków, obejmujących studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, magisterskie z podyplomowymi, jednolite magisterskie, podyplomowe oraz studia MBA. Tworzymy środowisko sprzyjające nauce, budowaniu trwałych przyjaźni i nawiązywaniu kontaktów. Nasi wykładowcy to praktycy, którzy w czasie zajęć wykorzystują nie tylko nowoczesne technologie, lecz także ćwiczenia oparte na realnych wyzwaniach zawodowych. W trakcie Targów uczniowie będą mogli przekonać się, jaki kierunek studiów będzie odpowiadać ich zainteresowaniom, a także porozmawiać z aktualnymi studentami o tym, jak wyglądają studia z ich perspektywy.
WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA OCHRONĄ PRACY W KATOWICACH | stanowisko promocyjne
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną pracy w Katowicach od niemal 25 lat kształci studentów, przygotowując ich do podjęcia wyzwań współczesnego rynku pracy. Choć nasza oferta obejmuje szeroki zakres kierunków, od początku naszej działalności najbliższa jest nam tematyka bezpieczeństwa. WSZOP był pierwszą uczelnią w regionie oferującą studia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i, tak jak nasi wykładowcy, cieszy się opinią autorytetu w branży BHP. Wykraczając poza bezpieczeństwo pracy, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach specjalizuje się również w bezpieczeństwie publicznym, czy energetycznym, ucząc o walce z przestępczością na kierunkach Bezpieczeństwo Wewnętrzne i Kryminologia, czy nowoczesnych technologiach odnawialnych źródeł energii na studiach inżynierskich i magisterskich.
W ramach stanowiska WSZOP uczniowie będą mogli poznać praktyczne aspekty nowoczesnej kultury bezpieczeństwa w przemyśle. Sprawdzą swoją spostrzegawczość, szukając błędów BHP w zabawnej grze. Będą mogli również przekonać się, czy są skłonni do podejmowania zachowań ryzykownych, rozwiązując mini test osobowości. Poznają również ofertę studiów we WSZOP i będą mogli przekonać się, jak wygląda praktyczne zastosowanie wiedzy inżynierskiej dla poprawy bezpieczeństwa, oglądając prace naszych studentów. Stanowisko przeznaczone dla grupy wiekowej 15-19 lat.
PRZESTRZEŃ WARSZTATOWA
SALA H. BESSEMERA
9.00-9.40
Magia pianki poliuretanowej | dr inż. Justyna Jurek-Suliga, dr Magdalena Szklarska | UNIWERSYTET ŚLĄSKI. Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
Warsztaty „Magia Pianki Poliuretanowej” to wyjątkowa okazja, by uczestnicy mogli w ciekawy sposób poznać tajniki chemii i fizyki, bawiąc się przy tym w kreatywny sposób. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie przygotują piankę poliuretanową z systemu dwuskładnikowego, łącząc dwa składniki, które po zmieszaniu tworzą gęstą, sprężystą pianę.
Dodatkowo, dowiedzą się, jak wygląda proces tworzenia pianki, jak zmienia się jej struktura i jakie ma właściwości. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję obserwować, jak materiały łączą się i zmieniają formę, co pozwoli im zrozumieć podstawowe zasady chemiczne w praktyce. Oprócz nauki, uczestnicy będą mogli także stworzyć różne kształty i figurki z pianki, rozwijając swoją wyobraźnię i zdolności manualne.
9.50-10.30
Co skrywają kompozyty? | dr Magdalena Szklararska, dr inż. Izabela Matuła | UNIWERSYTET ŚLĄSKI. Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
Podczas warsztatów dowiecie się czym są kompozyty i czemu zawdzięczają swoje unikatowe właściwości. Ponadto zaprojektujecie i wykonacie swoje własne materiały kompozytowe! Co więcej w dalszej części warsztatów będziecie mieli także okazję sprawdzić jak wykorzystane przez Was materiały wpłynęły na ich wytrzymałość
10.40-11.00
Czy jesteś przedsiębiorczy? – interaktywny wykład prezentujący ofertę Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości
wykład skierowany do grupy wiekowej: 15-19 lat
11.10-11.50
Odkrywamy materiały stomatologiczne | dr inż. Izabela Matuła, dr inż. Justyna Jurek-Suliga | UNIWERSYTET ŚLĄSKI. Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
W stomatologii materiały mają znaczenie. Podczas tych warsztatów wyjaśnimy czym jest biomateriał i opowiemy o różnych materiałach stosowanych w stomatologii – od mas dublujących po kompozyty, ceramikę i metale dentystyczne. Dowiesz się, jak powstają odlewy szczęki, co więcej, samodzielnie wykonasz odcisk sztucznej szczęki, odkrywając w praktyce, jak działają masy dublujące. Gotowy na zanurzenie w świat nauki i technologii dentystycznej?
12.00-12.40
Czym się różni diament od grafitu czyli różne oblicza węgla | dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ | UNIWERSYTET ŚLĄSKI. Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
Któż nie zna węgla? Wszyscy znamy i używamy… Już dzieci w przedszkolu rysują obrazki i ćwiczą pierwsze literki w zeszytach używając ołówków z grafitem. Powszechnie wiemy, że można wykorzystywać węgiel do ogrzewania domów. A gdzie jeszcze stosujemy węgiel? Miedzy innymi w medycynie, w elektronice, w technice jądrowej oraz… w jubilerstwie. Węgiel to jednocześnie najbardziej miękki minerał – grafit, ale i najtwardszy materiał na ziemi – diament. Jak to jest możliwe, że te same atomy tworzą tak różne formy? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi na warsztatach pokazujących różne oblicza węgla. By poznać i zrozumieć różnice własności różnych odmian alotropowych węgla, samodzielnie skonstruujecie modele wybranych struktur węglowych.
13.00-13.45
Czy metale mogą być zielone? – quiz wiedzy o metalach w formie interaktywnej | prof. dr hab. inż. Mariola Saternus | POLITECHNIKA ŚLĄSKA. Wydział Inżynierii Materiałowej
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
Pasjonująca gra edukacyjna polegająca na kojarzeniu pojęć dotyczących nie tylko metali, rud metali, minerałów, ale i także ich cen, zastosowania, właściwości.
PRZESTRZEŃ WARSZTATOWA
KAWIARNIA
9.00-9.40
Warsztaty Programowania Robotów – Ożyw Swojego Robota! | Mikhail Auchynnikau | CosinusYoung15+ – bezpłatna szkoła dla młodzieży
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat
Czy chcesz nauczyć się sterować robotem i sprawić, by wykonywał różne zadania? Nasze warsztaty programowania robotów to doskonała okazja, by opanować podstawy algorytmiki i automatyzacji! Podczas zajęć skupimy się na programowaniu już gotowego robota, ucząc go wykonywania różnych poleceń i reagowania na otoczenie. Uczestnicy poznają:
-tworzenie i edycję sekwencji ruchów robota
-wykorzystanie czujników (dotyku, światła, ultradźwiękowych) do interakcji z otoczeniem
-programowanie reakcji robota na zmieniające się warunki
-rozwiązywanie praktycznych wyzwań, takich jak omijanie przeszkód czy podążanie za linią
Warsztaty są prowadzone w przystępny i praktyczny sposób – zamiast teorii, uczestnicy od razu przystępują do działania, testując swoje programy na prawdziwym robocie.
Nie musisz budować robota – my już go mamy! Wystarczy, że go zaprogramujesz i sprawisz, by ożył!
9.50-10.30
Skarby ukryte w zużytej elektronice – warsztaty z zakresu recyklingu metali | dr inż. Joanna Willner, Laura Oleś, Magdalena Kuciel | POLITECHNIKA ŚLĄSKA. Wydział Inżynierii Materiałowej
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
Często zużyty sprzęt elektroniczny traktowany jest jak bezwartościowy odpad, tymczasem zawiera on nieprzebrane bogactwa. W trakcie warsztatów w interesujący sposób ujawniane są tajemnice tych bogactw…
10.40-11.20
Zielone technologie w życiu codziennym – warsztaty prowadzone przez młodzież dla młodzieży | Laura Oleś, Magdalena Kuciel | POLITECHNIKA ŚLĄSKA. Wydział Inżynierii Materiałowej
warsztaty skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat oraz 15-19 lat
PRZESTRZEŃ WYKŁADÓW INTERAKTYWNYCH
SALA KINOWA
9.30-10.10
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. S. STASZICA W KRAKOWIE. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Czy możliwy jest rozwój cywilizacji bez innowacji w materiałach metalicznych?
wydarzenie skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat i 15-19 lat
Czy metale i ich stopy są inteligentne? Czy można z nich wytworzyć komponenty, które będą za nas myślały? Czy coś łączy nić chirurgiczną z samochodem Tesla albo hutę ze smartfonem lub tabletem?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w wykładzie na temat innowacji w zakresie technologii procesów wytwarzania komponentów ze stopów metali – od tego jak wyprodukować nanoczęści mikrorobotów po elementy podwozia czy łopatki pracujące w silniku odrzutowym największego samolotu pasażerskiego Airbus A380.
10.20-11.00
UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH, Wydział Nauk Społecznych
Oblicza współczesnego terroryzmu | dr hab. Katarzyna Czornik, prof. UŚ
wydarzenie skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat i 15-19 lat
Terroryzm międzynarodowy stanowi jedno z największych wyzwań i zagrożeń tak dla bezpieczeństwa państw, jak również dla całej społeczności międzynarodowej. To zagrożenie o charakterze narodowym i międzynarodowym. Warto zwrócić uwagę, że ze zjawiskiem terroryzmu mamy do czynienia od czasów starożytnych, niemniej jego charakter czy zasięg ewoluował wraz z upływem kolejnych wieków. Internacjonalizacja tego zjawiska jednak nastąpiła dopiero w XX wieku. XX a zwłaszcza XXI wiek zyskały nawet nieformalne miano „wieków terroryzmu”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że terroryzm wraz z postępem i rozwojem technologicznym zmieniał swoje cele, formę i zasięg a nawet formy rekrutacji, zaś jego ofiarami przestały być konkretne osoby (przywódcy polityczni), ale jak największe skupiska ludności cywilnej, tak by wywołać jak największy efekt medialny. W XXI wieku największe zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią dwie formy terrrozymu: dżihadyzm oraz cyberterroryzm.
11.10-12.00
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. S. STASZICA W KRAKOWIE. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Rewolucja w wytwarzaniu – Druk 3D z metalu
wydarzenie skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat i 15-19 lat
W ciągu ostatnich lat obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania drukiem 3D, który jest wykorzystywany nie tylko do wytwarzania prototypów, ale i również w pełni funkcjonalnych wyrobów. Znajduje on coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, począwszy od przemysłu kosmicznego, przez medycynę aż po sztukę i jubilerstwo. Druk 3D znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wytworzenia unikatowych produktów o skomplikowanym kształcie, których produkcja konwencjonalnymi metodami jest czasochłonna i droga, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa. Podczas wykładu zostaną przedstawione przykłady zastosowania druku 3D wyrobów metalowych oraz będą omówione najważniejsze etapy procesu związane z drukiem 3D materiałów metalowych, takie jak projektowanie modeli 3D, wytwarzanie materiałów wsadowych, dobór procesu i parametrów druku 3D, wytwarzanie oraz kontrola jakości gotowych wyrobów.
12.10-12.50
Uniwersytet WSB Merito Chorzów | Kamil Zielińsk
Jak myśleć w dobie fake newsów, dezinformacji i teorii spiskowych?! Wykład interaktywny
wydarzenie skierowane do grupy wiekowej: 15-19 lat
Odpowiedź brzmi: krytycznie. Weryfikując napływające informacje, sprawdzając źródła i pochodzenie danych oraz rozumiejąc taktyki manipulacji. Warsztaty są aktywnym treningiem krytycznego myślenia, czyli jednej z najważniejszych kompetencji XXI wieku, która poprawia jakość myślenia, skuteczność podejmowania decyzji i przejrzystość komunikacji, a nade wszystko pozwala skutecznie bronić się przed fałszem, manipulacjami i oszustwami.
13.00-13.40
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. S. STASZICA W KRAKOWIE. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Inżynieria metali, warto!
wydarzenie skierowane do grupy wiekowej: 12-15 lat i 15-19 lat
Czy warto studiować w Krakowie? Sprawy socjalne: stypendia, zapomogi, akademiki w AGH. Warunki i kalendarz rekrutacji. Czy WIMiIP to dobry wybór? Studia zagranicą i podwójne dyplomy. Nie samą nauką żyje student: koła naukowe i organizacje studenckie, sport, hobby, rozwój osobisty, kompetencje miękkie. Czym wyróżnia się absolwent na rynku pracy po skończeniu studiów na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, czyli WIMiIP i co dalej.
PRZESTRZEŃ MOBILNEGO PLANETARIUM
ANTRESOLA (1 piętro)
Mobilne planetarium to sferyczny namiot o średnicy 5 metrów, w którym za pomocą zaawansowanej projekcji multimedialnej przybliżamy fascynujące zagadnienia z zakresu astronomii. Widzowie, siedzący na wyznaczonych miejscach w wnętrzu planetarium, mają okazję odbyć niezwykłą podróż po nocnym niebie.
Seanse:
„Słońce – nasza dzienna gwiazda” Słońce to gwiazda, od której dzieli nas zaledwie około 8 minut świetlnych. Jest świadkiem wszystkiego co wydarzyło się na naszej planecie. Zawdzięczamy mu życie i niemal całą energię jaką dysponuje nasza cywilizacja. Słońce napędza także wiatr i kształtuje pogodę. W tym seansie możemy zbliżyć się do Słońca i lepiej je poznać – przekonać się jak bardzo jesteśmy zależni od termojądrowych procesów, do których dochodzi wewnątrz naszej gwiazdy. Dowiadujemy się czym są plamy słoneczne i jak bardzo zmieni się nasza gwiazda za cztery i pół miliarda lat, gdy osiągnie kres swojego życia. Seans dla widzów w wieku 12-15 lat
„Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS”- seans opowiada o gwiazdach nad naszymi głowami. Wydają się tak bliskie, że można by po nie sięgnąć ręką. Przez tysiące lat gwiazdy były drogowskazami dla podróżników. Czy w dwudziestym pierwszym wieku, czasach Internetu i GPS niebo jest nam tak samo bliskie jak kiedyś? Czy odnajdziemy drogę, gdy pewnego dnia przestaną działać gadżety naszej cywilizacji? Na te pytania postarają się znaleźć odpowiedź przewodnicy po gwieździstym szlaku. W trakcie 24 minut przedstawione zostaną gwiazdozbiory i legendy z nimi związane z dwóch pór roku. Seans przeznaczony jest dla widzów w wieku od 15 do 19 lat.
Pokazy:
9.00 – Słońce – nasza dzienna gwiazda | 12-15 lat
10.00 – Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS | 15-19 lat
11.00 – Słońce – nasza dzienna gwiazda | 12-15 lat
12.00 – Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS | 15-19 lat
13.00 – Słońce – nasza dzienna gwiazda | 12-15 lat
14.00 – Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS | 15-19 lat
Ilość osób mogąca wziąć udział w pokazie: 16
Czas trwania seansu: 20 minut
PRZESTRZEŃ POKAZÓW SPECJALNYCH
TEREN ZEWNĘTRZNY
10.00 | 12.00
Prezentacja drona do inspekcji na wysokościach | ArcelorMittal Poland
Przedstawiciel służb utrzymania ruchu największej huty w Polsce zaprezentuje drona, dzięki któremu można bezpiecznie przeprowadzać inspekcje hal, budynków i składowisk materiałów.