
ZRÓB TO SAM!
LETNIA SZKOŁA SAMODZIELNOŚCI
28 czerwca – 31 sierpnia 2025 r.
Podczas tego lata Twoje dziecko stanie się samodzielne! Własnoręcznie przyszyje guzik i zaceruje skarpetkę, zaprojektuje i stworzy maskotkę z materiałów dostępnych w domu, przygotuje biżuterię na prezent dla ulubionej koleżanki z klasy, ozdobi swoje ubrania nim postanowi, że są już niemodne, a także samodzielnie zasadzi roślinę, przefiltruje wodę, zaprojektuje i zbuduje robota sprzątającego, pociąg, a nawet wulkan! Wszystko to z wykorzystaniem tworzywa jutra – stali! Pozostaje ona bowiem niezbędna do opracowywania najnowocześniejszych technologii – od mikroelementów rozruszników serca, aż po satelity eksplorujące przestrzeń kosmiczną.
Chcemy, by Twoje dziecko poznało narzędzia, potrafiło posługiwać się młotkiem czy cążkami, nie bało się pobrudzić, wiedziało skąd w lodówce biorą się marchewki, a także kto i jak buduje lodówki… Naszym zadaniem jest także uświadomienie dzieciom, że rzeczy można naprawić bądź nadać im nowe życie zanim się je wyrzuci. LETNIA SZKOŁA SAMODZIELNOŚCI rozwinąć ma kreatywność Twojego dziecka, a nade wszystko wykształcić w nim umiejętność szukania rozwiązań napotkanych problemów.
Wszystkie zdobyte supermoce dzieci wykorzystać będą mogły podczas drużynowej gry MAJSTER CHALLENGE, która stanie się prawdziwym hitem tegorocznej letnie oferty. Wszak nikt inny tak skutecznie nie zainspiruje Twojego dziecka do nauki i zabawy, jak inne zaradne dzieci! Podczas grywalizacji uczestnicy rozwiązywać będą zagadki i misje – zarówno intelektualne jak i ruchowe – dzięki którym poznają m.in. tajniki silnika odrzutowego największego samolotu pasażerskiego Airbus A380, dowiedzą się co łączy nić chirurgiczną z samochodem Tesla lub hutę ze smartfonem, a przy okazji wcielą się w rolę maszyn, które tworzyć będą niesamowite produkty i elementy ze stali.
Zapowiada się totalnie kreatywnie! Gotowi na lekcję samodzielności? 😉
WARSZTATY TEMATYCZNE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Dostępne w środę i czwartek od 9.00 do 14.00, w piątek od 9.00 do 14.00, w sobotę i niedzielę w godzinach pracy Muzeum, konieczna rezerwacja min. 5 dni roboczych wcześniej
Liczba osób w grupie: 10-26 osób
Zwiedzanie wystawy stałej połączone z warsztatem tematycznym: 33 zł/os. (oprowadzanie 45 minut (w tym seans w sali kinowej) + warsztat 45 minut + możliwość powrotu na wystawę stałą bezpośrednio po warsztacie)
Udział w warsztatach: 23 zł/os.
(cena biletu nie obejmuje wstępu na wystawę stałą „Królestwo Żelaza”, oprowadzania oraz seansu w sali kinowej; czas trwania warsztatu: 60 minut)
Na zwiedzanie grupowe i z przewodnikiem konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 32 704 96 31 w godzinach pracy Muzeum.
Warsztat I
Ausgaba z werku – warsztaty tworzenia narzędzi kowalskich z pomocą różnych technik
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 5+
Na dobry początek młot i kleszcze! Do tego kowadło, imadła, podstawki, przebijaki, przecinaki i punktaki… Długo by wymieniać co znajdziecie w kuźni. Wszystkie te przedmioty to nie tylko narzędzia pracy, ale i piękne artefakty, które posiadają określone kształty, struktury, rozmiary, formy. Podczas warsztatu stworzymy własne narzędzia kowalskie – choć nie trafią one do kuźni, doskonale sprawdzą się jako trening precyzji i zręczności. Będziemy pracować z różnorodnymi materiałami i technikami, które na pewno Was zaskoczą!
Warsztat II
Turboloty i inksze machiny – warsztaty tworzenia pojazdów, machin i postaci
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 8+
A gdyby tak samodzielnie zaprojektować i stworzyć pojazd, który zabierze Was w podróż po Mlecznej Drodze? A może specjalistyczną śmieciarkę, która posprząta wszystkie śmieci zalegające na orbicie okołoziemskiej? Wyścigówkę, którą przemierzać będzie można dno Rowu Mariańskiego? Kto pokieruje pojazdem? Hutnik superbohater? Mr Robot? Smok ziejący ogniem? Zapraszamy do udziału w warsztatach tworzenia pojazdów, machin lub postaci z wykorzystaniem elementów metalowych. Wszystko to stworzymy własnoręcznie z pomocą wiertarki, młotka czy śrub. Będzie się działo!
Warsztat III
Pluszowy hutnik – warsztaty tworzenia przytulanek
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 8+
Od zawsze marzyliście o oryginalnej przytulance, która będzie wytworem Waszej własnej wyobraźni? Nudzą Was misie i jednorożce? Może by tak pluszowy młotek? Śruba? Ognik? A może pluszowy Przetopek? Wyzwanie przyjęte! Igły, nici, materiały w dłoń! Od projektu przejdziemy do fazy realizacji marzeń. Do domu wrócicie z własnym pluszakiem i z umiejętnością szycia. Po warsztatach z łatwością poradzicie sobie z zacerowaniem skarpetek i nie tylko!
PS: Może tego jednorożca to da się jakoś jednak urozmaicić ognistym ogonem? 😉
Warsztat IV
Śląskie szmaragdy – warsztaty tworzenia hutniczej biżuterii
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 8+
Bransoletki, kolczyki, wisiorki, a może zawieszki do telefonów i kluczy? Nauczymy Was jak samodzielnie stworzyć cuda prosto z wnętrza wulkanu. W pracy wykorzystywać będziemy różne rodzaje narzędzi i drutów, którymi fantazyjnie opleciemy śląskie szmaragdy. Szlaka – bo o niej mowa – stanie się sercem naszyjników czy bransoletek. Nada im unikatowy wymiar, bowiem nie ma dwóch takich samych jej kawałków. Własnoręcznie wykonana biżuteria stanie się wyjątkową pamiątką z wizyty w Muzeum Hutnictwa bądź prezentem dla bliskiej osoby. Nieprzekonanym do biżuterii proponujemy mozaiki z wykorzystaniem śląskich szmaragdów.
Warsztat V
Zasadź sobie kamienicę – warsztaty ogrodniczo-plastyczne z wykorzystaniem wizerunków chorzowskich osiedli robotniczych
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 6+
Marchewki nie rosną w supermarkecie – by znalazły się w naszych lodówkach wykonać należy cały ciąg czynności i prac, które pozwolą nam na zjedzenie warzywa. Skąd biorą się rośliny? Jak je zasadzić? Co z tego wszystkiego wyrośnie? I co wspólnego z marchewkami ma stal? 😉
W czasie warsztatów zasiejemy rośliny w własnoręcznie stworzonych doniczkach. W pracy twórczej wykorzystamy wizerunki chorzowskich osiedli robotniczych, opowiemy o tym co sadziło się w hutniczych ogródkach i jak wyglądała dieta hutników. Zainteresowani hutniczym łobiodem? 😉
Warsztat VI
HUTNICZE DIZAJNERY – warsztaty upcyklingu ubrań i butów
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 6+
Czy huta może być eko? U nas nic się nie marnuje! Przetopek nieustannie złom zmienia w stal. Magiczna przemiana może dotyczyć nie tylko stali, lecz także tkanin! Przynieście ubrania, które zalegają w Waszych szafach i zamiast je wyrzucać – odmieńcie je za pomocą specjalnych farb oraz odpowiednich narzędzi. Przygotujcie swoje trampki na nadejście wytęsknionego lata!
Uczestnicy zobowiązani są do przyniesienia wybranej rzeczy (1 szt. / 1pary), którą chcą poddać upcyklingowi.
Materiały zalecane do użycia podczas warsztatów: bawełna, jeans
Warsztat VII
HIT! LAAAWAAA! – warsztaty plastyczne tworzenia wybuchających wulkanów
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 6+
Co drzemie we wnętrzu wulkanu? Ile stopni ma rozżarzona gotująca się wewnątrz zupa? Jakimi mieni się barwami? Co wspólnego z lawą ma stal? Jaki skład ma „hutnicza zupa”? 😉
W ramach warsztatów samodzielnie przygotujemy wulkany, a następnie przeprowadzimy doświadczenie chemiczne, dzięki któremu doprowadzimy do kontrolowanych, acz spektakularnych wybuchów! Bądźcie dzielni!
Warsztat VIII
HIT! MAJTER CHALLENGE – drużynowa grywalizacja dla ducha i ciała
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku 8+
Najdłuższy most kolejowy na świecie? Największy stadion? Najwyższy budynek? Najbardziej spektakularny obiekt ze stali? Żyjemy w czasach, w których zapotrzebowanie na stal jest rekordowe i niezbędne do opracowywania najnowocześniejszych technologii – od mikroelementów rozruszników serca, aż po satelity eksplorujące przestrzeń kosmiczną.
Podczas grywalizacji uczestnicy rozwiązywać będą zagadki i misje – zarówno intelektualne, jak i ruchowe – dzięki którym poznają m.in. tajniki silnika odrzutowego największego samolotu pasażerskiego Airbus A380, dowiedzą się co łączy nić chirurgiczną z samochodem Tesla lub hutę ze smartfonem, a przy okazji wcielą się w rolę maszyn, które tworzyć będą niesamowite produkty i elementy ze stali. Gotowi na przygodę? 😉