ROZPALAMY NOWY OGIEŃ. Targi Pracy i Edukacji Młodzieży | 8, 9 kwietnia 2024 | Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (ul. Metalowców 4a)
Zapraszamy do zapoznania się z programem targów. Informacje o zapisach zamieszczone są tutaj.
8 kwietnia – poniedziałek
PRZESTRZEŃ WARSZTATOWA i STANOWISKA PROMOCYJNE
SALA JAMESA WATTA
9.00-14.00 | aktywności realizowane są symultanicznie w trybie ciągłym
ARCELORMITTAL POLAND S.A. | stanowisko promocyjne
Największy i najnowocześniejszy producent stali i koksu w Polsce. Produkując surowiec strategiczny dla gospodarek na świecie, skupia 50 proc. potencjału hutniczego w Polsce. Posiada 5 hut oraz największą koksownię w Europie – łącznie zatrudnia blisko 10 000 osób w trzech województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Należy do grupy ArcelorMittal – wiodącej firmy branży stalowej i wydobywczej na świecie, obecnej w 60 krajach. Przez ostatnich 20 lat, czyli od 2004 roku, kiedy rozpoczął swoją działalność w Polsce, dał się poznać jako firma, stale unowocześniająca rodzime hutnictwo. Efekty tej pracy widać na każdym kroku – od sprzętu AGD, przez motoryzację i transport kolejowy, aż po budownictwo.
POLITECHNIKA ŚLĄSKA | stanowisko promocyjne
POKAZY:
POKAZ 1: Symulacja procesów spawania
POKAZ 2: Rafa koralowa
POKAZ 3: Jak w rzeczywistości wygląda stal i żeliwo?
POKAZ 4: Starożytne nowoczesne technologie
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. S. STASZICA W KRAKOWIE Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej | stanowisko promocyjne
POKAZY I WARSZTATY
9.00-9.30 | 10.00-11.00 | 11.30-12.30 | 13.00-14.00
- POKAZ: Druk 3D – pokazy druku 3D i elementów drukowanych
- POKAZ: Roboty w przemyśle 4.0 – pokaz robotów zbudowanych przez studentów z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
- POKAZ: Artysta i naukowiec – pokaz mieczy kutych przez studentów
- WARSZTAT: Zbuduj swojego inżyniera – kreatywna praca z budowaniem inżyniera z różnych przedmiotów z metali
- WARSZTATY: Wirtualna rzeczywistość w przemyśle – wirtualne warsztaty spawania
- WARSZTAT: Jak zmienić kształt metalu? Warsztaty przeróbki metalu z wykorzystaniem modelu prasy, walcarki jubilerskiej.
POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA | stanowisko promocyjne
WARSZTAT: Projektowanie technologii w programach CAD oraz skanowanie 3D
Uczestnicy warsztatów poznają możliwości projektowania technologii z wykorzystaniem programów komputerowych typu CAD i programów do symulacji komputerowych procesów oraz skanera 3D. Wykorzystując przygotowane modele 3D zaimplementują je do wybranego procesu a następnie dokonają parametryzacji danych początkowych oraz wejściowych. W kolejnym etapie zapoznają się z wynikami analizy numerycznej i możliwościami ich zastosowania do projektowania technologii.
HUTA POKÓJ PROFILE SP. Z O.O. | stanowisko promocyjne
Historię śląskiego i polskiego hutnictwa współtworzymy już od 1840 roku, a na przestrzeni lat staliśmy się liderami hutniczego rzemiosła. Sygnowane marką Huty Pokój Profile wyroby stalowe formowane na zimno oraz walcowane na gorąco zawsze dają gwarancję najwyższej jakości. Dla kontrahentów jesteśmy partnerem, który wyróżnia się produktami najwyższej jakości. Cechujemy się także rzadko spotykaną na rynku elastycznością i umiejętnością spełniania specjalnych wymagań. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji ambitnych planów inwestycyjnych, które uwzględniają między innymi dbałość o stały rozwój pracowników, środowisko naturalne i wspieranie lokalnej społeczności. Jesteśmy przecież „stąd” i na dobrej przyszłości tego miejsca zależy nam najbardziej.
UNIWERSYTET ŚLĄSKI INSTYTUT INŻYNIERI MATERIAŁOWEJ| stanowisko promocyjne
Instytut Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych jest już w Chorzowie od 12 lat. Zajmują się promocją Inżynierii Materiałowej poprzez organizację różnych wydarzeń naukowych jak np. pikniki rodzinne, wykłady i warsztaty czy pokazy które prezentujemy u nas w macierzystej jednostce w Chorzowie jak i np, na Śląskim Festiwalu Nauki ON TOUR, zarówno w Chorzowie jak i miastach ościennych ale nawet np. w Wiśle w postaci Granatowych Gór. Spotkanie z Inżynierią Materiałową w Chorzowie. To, że wszelkiego rodzaju materiały otaczają nas wszędzie to wiemy, ale czy wiecie, że niektóre z nich zostały stworzone do zadań specjalnych? czy wiecie że istnieją materiały inteligentne? Czy wiecie że są metale które mają swoją pamięć? Czy wiecie, że diament w pierścionku i grafit w ołówku są zbudowane z tych samych atomów węgla i dlaczego mają zupełnie inne właściwości? Spróbujemy przybliżyć Wam, co to jest struktura materiału i jakie ma znaczenie w praktyce. A dla lubiących zabawy w kosmos, pokażemy też jak ze zwykłych materiałów można zbudować swoją rakietę i wystrzelić ją. Chętnie porozmawiamy również o zaletach studiowania w Chorzowie oraz o perspektywach na rynku pracy po ukończeniu Inżynierii Materiałowej np. ze specjalizacją Kontrola Jakości.
WĘGLOKOKS S.A. | stanowisko promocyjne
Spółka zrzeszająca przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego. Przedsiębiorstwo powstało w 1951 roku jako Centrala Handlu Zagranicznego Węglokoks, zajmując się głównie eksportem węgla kamiennego. W ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks działa Departament Hutnictwa i Współpracy Biznesowej. Rozwija także swoją działalność w zakresie wykonywania i dostaw konstrukcji stalowych w tym w szczególności obiektów mostowych i obudów.
KOKSOWNIA BYTOM SP. Z O.O. | stanowisko promocyjne
Wytwórca wysokiej jakości koksu odlewniczego, wielkopiecowego i przemysłowo-opałowego. Prezentacja koksowni także w ujęciu historycznym, prezentacja stanowisk pracowniczych oraz aktualnych wakatów.
WALCOWNIA BLACH BATORY | stanowisko promocyjne
Kontynuuje produkcję blach zapoczątkowaną w Hucie Batory następnie w Hucie Katowice Walcownia Blach Grubych Batory, ArcelorMittal Poland oraz HW Pietrzak Holding. Standardy produkcji jak i jakość wytwarzanych produktów jest ciągle doskonalona. Firma działa w oparciu o profesjonalną, doświadczoną kadrę pracowników doskonale znającą rynek hutniczy. Dysponuje własnym Laboratorium Badań Wytrzymałościowych, w którym sprawdzane są własności mechaniczne i technologiczne oferowanych wyrobów.
ALSTOM POLSKA | stanowisko promocyjne
Światowy lider zrównoważonego i inteligentnego transportu. Alstom jest obecny w Polsce od ponad 25 lat i jest największym producentem w branży kolejowej w kraju, w 9 polskich lokalizacjach firmy pracuje ponad 4 000 osób. Firma czerpie z bogatego dziedzictwa przemysłowego zakładów: 180 lat Pafawagu we Wrocławiu, 150 lat Konstalu w Chorzowie i 100 lat zakładu ZWUS w Katowicach. Alstom działa w Polsce jako jedna spółka ALSTOM Polska S.A., z czterema oddziałami (Wrocław, Chorzów, Katowice, Warszawa).
SILESIA CASTINGS Odlewnictwo precyzyjne i artystyczne | stanowisko promocyjne
Pracownia Rzemieślnicza Silesia Castings jest dynamiczną firmą zajmującą się odlewnictwem artystycznym i technicznym z żeliwa, brązu i mosiądzu, aluminium lub znalu oraz szeroko pojętym rzemiosłem artystycznym. Posiadamy również własną modelarnię oraz warsztat ślusarski, spawalniczy i obróbki skrawaniem.
HUTA ZABRZE S.A. | stanowisko promocyjne
Producent wyrobów odlewniczych, elementów maszyn i urządzeń oraz konstrukcji stalowych przeznaczonych dla przemysłu. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, dzięki ciągłemu ulepszaniu procesów produkcyjnych, Huta Zabrze stale zwiększa swoją wydajność i jakość produktów. Dąży do tworzenia silnych partnerskich relacji z naszymi Klientami aby zapewnić najwyższą jakość produkcji przy minimalnym ryzyku biznesowym.
COSINUS | stanowisko promocyjne
To największy wybór BEZPŁATNYCH szkół. Szkoła Policealna z kierunkami medycznymi i niemedycznymi oraz Liceum dla Dorosłych. Cosinus to lider zdawalności egzaminów zawodowych i maturalnych. Naszym atutem jest profesjonalna kadra dydaktyczna oraz świetnie wyposażone pracownie. Uczymy nieprzerwanie od 25 lat, ciesząc się doskonałą opinią. Cosinus Young 15+ bezpłatne szkoły dla młodzieży: Liceum Sztuk Plastycznych, Technikum dla Młodzieży i Szkoła Branżowa I stopnia. CosinusYoung 15+, to szkoła średnia, gdzie uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i pasje, oraz zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do wejścia z sukcesem na rynek pracy.
WOJSKOWE CENTRUM EDUKACJI W CHORZOWIE | stanowisko promocyjne
Wojskowe Centrum Edukacji w Chorzowie skupia się na rekrutacji nowych kandydatów, jak i na budowaniu pozytywnego wizerunku oraz informowaniu społeczeństwa o swoich misjach, celach i możliwościach zawodowych. Ich obecność jest doskonałą platformą dla z potencjalnymi kandydatami oraz zaprezentowania szerokiego spektrum możliwości, jakie oferują.
PRZESTRZEŃ WARSZTATOWA MUZEUM HUTNICTWA
ANTRESOLA
10.00 | 10.30
WYKUJ TO Z SIEBIE. Wykuwanie pamiątek z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
11.00 | 11.30
BŁYSKOTKI Z WNĘTRZA WULKANU. Warsztaty tworzenia hutniczej biżuterii
12.00 | 12.30 | 13.00
POLOWA DRUKARNIA HUTNICZA. Warsztaty tworzenia hutniczych toreb
obowiązują zapisy: edukacja@muzeumhutnictwa.pl
Temat: obecność i zastosowanie stali w życiu codziennym, stal i jej właściwości, nauka zawodu, praca mistrzów, edukacja proekologiczna, otoczenie huty
Cel: kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego regionu, ćwiczenie wyobraźni przestrzennej, rozwijanie umiejętności porównywania i wyciągania wniosków, kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia, rozwijanie poczucia estetyki, edukacja proekologiczna
Metody i formy: aktywne słuchanie, obserwacja kierowana, praca kreatywna, praca plastyczna – manualna, praca indywidualna
WYSTAWA STAŁA „KRÓLESTWO ŻELAZA”
OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM
9.30 | 10.30 | 11.30 | 12.30 | 13.00
obowiązują zapisy: edukacja@muzeumhutnictwa.pl
WYKŁADY
SALA BESSEMERA
9.30 | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Czy możliwy jest rozwój cywilizacji bez innowacji w materiałach metalicznych?
Czy metale i ich stopy są inteligentne? Czy można z nich wytworzyć komponenty, które będą za nas myślały? Czy coś łączy nić chirurgiczną z samochodem Tesla albo hutę ze smartfonem lub tabletem?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w wykładzie na temat innowacji w zakresie technologii procesów wytwarzania komponentów ze stopów metali – od tego jak wyprodukować nanoczęści mikrorobotów po elementy podwozia czy łopatki pracujące w silniku odrzutowym największego samolotu pasażerskiego Airbus A380.
10.00 | Walcownia Blach Batory Sp. z o.o.
W krainie ognia i stali: Tajemnice walcowania na gorąco
10.30 | Politechnika Śląska
Dzieje ognia. Opowieść roli ognia w rozwoju cywilizacyjnym ludzi połączona z pokazem eksperymentów pirotechnicznych
11.00 | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Rewolucja w wytwarzaniu – Druk 3D z metalu
W ciągu ostatnich lat obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania drukiem 3D, który jest
wykorzystywany nie tylko do wytwarzania prototypów, ale i również w pełni funkcjonalnych wyrobów. Znajduje on coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, począwszy od przemysłu kosmicznego, przez medycynę aż po sztukę i jubilerstwo. Druk 3D znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wytworzenia unikatowych produktów o skomplikowanym kształcie, których produkcja konwencjonalnymi metodami jest czasochłonna i droga, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.
Podczas wykładu zostaną przedstawione przykłady zastosowania druku 3D wyrobów metalowych oraz będą omówione najważniejsze etapy procesu związane z drukiem 3D materiałów metalowych, takie jak projektowanie modeli 3D, wytwarzanie materiałów wsadowych, dobór procesu i parametrów druku 3D, wytwarzanie oraz kontrola jakości gotowych wyrobów.
11.30 | Huta Zabrze S.A.
Huta Zabrze S.A. połączenie tradycji z nowoczesnością
12.00 | Politechnika Śląska
Dzieje ognia. Opowieść roli ognia w rozwoju cywilizacyjnym ludzi połączona z pokazem eksperymentów pirotechnicznych
12.30 | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
Inżynieria metali, warto!
Czy warto studiować w Krakowie? Sprawy socjalne: stypendia, zapomogi, akademiki w AGH. Warunki i kalendarz rekrutacji. Czy WIMiIP to dobry wybór? Studia zagranicą i podwójne dyplomy. Nie samą nauką żyje student: koła naukowe i organizacje studenckie, sport, hobby, rozwój osobisty, kompetencje miękkie. Czym wyróżnia się absolwent na rynku pracy po skończeniu studiów na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, czyli WIMiIP i co dalej.
13.00 | Politechnika Śląska
Dzieje ognia. Opowieść roli ognia w rozwoju cywilizacyjnym ludzi połączona z pokazem eksperymentów pirotechnicznych
KAWIARNIA + TEREN ZEWNĘTRZNY
HIT! 10.00-12.00 | Silesia Castings Odlewnictwo precyzyjne i artystyczne
WARSZTATY: Formowanie w masie formierskiej lub tworzenie modelu poprzez skrobanie negatywu formy | ilość osób ograniczona (10 uczestników), obowiązują zapisy: edukacja@muzeumhutnictwa.pl
9 kwietnia – wtorek
PRZESTRZEŃ WARSZTATOWA i STANOWISKA PROMOCYJNE
SALA JAMESA WATTA
9.00-14.00 | aktywności realizowane są symultanicznie w trybie ciągłym
ARCELORMITTAL POLAND S.A. | stanowisko promocyjne
Największy i najnowocześniejszy producent stali i koksu w Polsce. Produkując surowiec strategiczny dla gospodarek na świecie, skupia 50 proc. potencjału hutniczego w Polsce. Posiada 5 hut oraz największą koksownię w Europie – łącznie zatrudnia blisko 10 000 osób w trzech województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Należy do grupy ArcelorMittal – wiodącej firmy branży stalowej i wydobywczej na świecie, obecnej w 60 krajach. Przez ostatnich 20 lat, czyli od 2004 roku, kiedy rozpoczął swoją działalność w Polsce, dał się poznać jako firma, stale unowocześniająca rodzime hutnictwo. Efekty tej pracy widać na każdym kroku – od sprzętu AGD, przez motoryzację i transport kolejowy, aż po budownictwo.
POLITECHNIKA ŚLĄSKA | stanowisko promocyjne
POKAZY:
POKAZ 1: Symulacja procesów spawania
POKAZ 2: Rafa koralowa
POKAZ 3: Jak w rzeczywistości wygląda stal i żeliwo?
POKAZ 4: Starożytne nowoczesne technologie
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. S. STASZICA W KRAKOWIE Wydział Metali Nieżelaznych | stanowisko promocyjne
Na stanowisku promocyjnym Wydziału Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie zaprezentowane zostaną materiały i wyroby z metali nieżelaznych zaprojektowane i wytworzone dla potrzeb społecznych i gospodarczych. Stanowisko wyposażone zostanie w półwyroby i wyroby hutnicze wraz z aparaturą i urządzeniami pomiarowymi w zakresie projektowania materiałów o ściśle określonych właściwościach użytkowych. Na podstawie ich prezentacji będzie można zrozumieć, że to właśnie współczesna inżynieria materiałowa w zakresie badań z obszaru hutnictwa, inżynierii produkcji i jakości oraz inżynierii materiałowej wyznacza aktualne kierunki rozwoju nowoczesnej elektroniki, elektrotechniki i elektroenergetyki, lotnictwa oraz motoryzacji, budownictwa i medycyny. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez komputerów, tabletów, smartfonów, samolotów, samochodów, w których ponad połowa komponentów materiałowych to właśnie metale nieżelazne. Dlatego zapraszamy na spotkanie z nami i prezentację ciekawych wyrobów z metali nieżelaznych takich jak m.in. miedź, aluminium, czy cynk w roli głównej!
9.00-12.30 | 13.00-14.00
WARSZTATY: Druk 3D czyli nowoczesna metoda prototypowania wyrobów z metali
W ciągu ostatnich lat obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania drukiem 3D, który jest
wykorzystywany nie tylko do wytwarzania prototypów, ale i również w pełni funkcjonalnych wyrobów. Znajduje on coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, począwszy od przemysłu kosmicznego, przez medycynę aż po sztukę i jubilerstwo. Druk 3D znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wytworzenia unikatowych produktów o skomplikowanym kształcie, których produkcja konwencjonalnymi metodami jest czasochłonna i droga, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.
Podczas warsztatów zostaną przedstawione przykłady zastosowania druku 3D wyrobów metalowych oraz będą omówione najważniejsze etapy procesu związane z drukiem 3D materiałów metalowych, takie jak projektowanie modeli 3D, wytwarzanie materiałów wsadowych, dobór procesu i parametrów druku 3D, wytwarzanie oraz kontrola jakości gotowych wyrobów.
9.00-14.00
WARSZTATY | POKAZY: Zabawa w zarządzanie porządkiem: klocki Lego jako klucz do sukcesu?
Tematyka pokazów dotyczy zagadnień zarządzania jakością i inżynierii produkcji. Zaprezentowane zostaną praktyczne przykłady zastosowania narzędzi Lean Manufacturing takich jak m.in. 5S, Kaizen, Kanban, Six Sigma, Poka-Yoke, DFME, SMED, VSM, TPM, VSA, 5W2H w codziennym życiu! Ta część warsztatów będzie miała formę zabawy z użyciem klocków Lego, za pomocą których w ciekawy i przystępny sposób przedstawiona zostanie idea 5S czyli filozofia życia Japończyków polegająca na praktycznym, szybkim i przyjemnym rozwiązaniu problemu bezpieczeństwa i ergonomii w domu, szkole czy w pracy! Uczestnicy będą mogli przekonać się, że porządek oraz dobra organizacja pozwala znacznie skrócić czas wykonywanych zadań i powierzonych obowiązków! Jakże to przydatne w naszej codzienności! Prawda? :) Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
9.00-14.00
WARSZTATY | POKAZY: Przyroda i technologia: poszukiwanie podobieństw i różnic w otaczającej nas rzeczywistości
Ciekawe warsztaty z metalami w roli głównej! Na podstawie przygotowanych materiałów i wyrobów z metali nieżelaznych i ich stopów takich jak m.in. miedź, mosiądz, brąz, aluminium czy cynk Uczestnicy będą mogli poznać wspaniałe i przydatne w życiu codziennym właściwości metali! Gry, zabawy i konkursy takie jak m.in. „Świat wokół nas” polegać będą m.in. na zgadywance nazw metali nieżelaznych na podstawie kolorystyki i ciężaru materiałów. Dodatkowo w trakcie rozwiązywania quizu Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o właściwościach użytkowych metali nieżelaznych i ich zastosowaniu w różnych gałęziach gospodarki! Będzie można porównać np. lekki magnez czy aluminium z dużo cięższym cynkiem lub miedzią. Z kolei warsztaty „Wesoło i kolorowo” przeniosą Uczestników do wspólnego budowania komórek elementarnych metali i innych materiałów otaczającej nas rzeczywistości! Wykorzystane do tego celu zostaną kolorowe rekwizyty o różnych kształtach, z których każdy Uczestnik będzie mógł osobiście wyczarować ciekawe kształty konstrukcyjne i przestrzenne! Mamy nadzieję, że udało się nam Was zachęcić! Do zobaczenia! :-) Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
9.00-14.00
WARSZTATY | POKAZY: Krzyżówka z pamięcią!
Lubisz krzyżówki? Jeśli tak to zapraszamy Cię do uczestnictwa w naszej fascynującej grze, która nie tylko dostarczy rozrywki, ale także pozwoli zgłębić tajniki inżynierii materiałowej! Przygotowana krzyżówka zawiera hasła związane z różnorodnymi zagadnieniami z tej dziedziny nauki, od materiałów konstrukcyjnych po zaawansowane technologie produkcji! Po rozwiązaniu krzyżówki czeka na Ciebie niezwykłe doświadczenie – testowanie zachowania metali z pamięcią kształtu. Jest to fascynujące zjawisko, w którym materiał (np. stop niklu z tytanem) pamięta swój pierwotny kształt i po zastosowaniu odpowiedniej temperatury wraca do niego, nawet po znacznym odkształceniu! Podczas tego eksperymentu Uczestnicy będą mogli zaobserwować jak metal z pamięcią kształtu zmienia swoją formę w zależności od warunków otoczenia. Warsztaty na które zapraszamy będą zatem okazją do zabawy, ale także możliwością poznania fascynującego świata inżynierii materiałowej: edukacyjnego i ekscytującego! Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
9.00-14.00
WARSZTATY | POKAZY: Świat współczesnej termowizji: warsztaty w barwach temperatury
Zapraszamy na niezwykłe warsztaty z zakresu termowizji! Jeśli chcielibyście zobaczyć świat w zupełnie nowym świetle to przygotowany pokaz jest właśnie dla Was! Wspólnie zbadamy barwy temperatury za pomocą kamery termowizyjnej. Jest to niezwykłe urządzenie pozwalające spojrzeć na otaczający nas świat w zupełnie nowy sposób, odkrywając ukryte źródła ciepła i chłodu. Dlatego pokaz obejmować będzie pomiary różnych przedmiotów i obiektów wraz z obserwacjami jak zmieniają się ich barwy w zależności od temperatury. A czy wiecie, że każdy obiekt emituje ciepło? Kamery termowizyjne pozwalają nam zobaczyć ten proces w sposób wizualny i fascynujący. Dlatego nie zwlekajcie i zobaczcie na własne oczy barw temperatury jakie oferuje termowizja! Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
9.00-14.00
WARSZTATY | POKAZY: Od miedzi do aluminium: tajemnice skutecznego przewodzenia prądu elektrycznego
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego w niektórych przewodach dominuje miedź, podczas gdy w innych częściej stosuje się aluminium? Jeśli tak, to nasze warsztaty są idealną okazją, aby zgłębić tę fascynującą kwestię! Podczas pokazów przyjrzymy się z bliska różnego rodzaju kablom wykorzystującym metale nieżelazne. Uczestnicy dowiedzą się m.in. że miedź jest preferowana w niektórych zastosowaniach ze względu na swoje doskonałe właściwości elektryczne, podczas gdy aluminium stosowane jest w jeszcze innych konstrukcjach wymagających m.in. niskiego ciężaru! Dodatkowo uwzględnić należy także kwestie techniczne i ekonomiczne! Jeżeli udało nam się Was zainteresować tematyką to nie zwlekajcie i poznajcie tajniki wyboru materiałów do produkcji kabli i przewodów! Będzie to dobra okazja aby zrozumieć dlaczego miedź i aluminium odgrywają kluczową rolę w technologiach i technikach produkcyjnych! Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
9.00-14.00
WARSZTATY | POKAZY: Skanuj i odkrywaj technologie wizualizacji przestrzennej
Zapraszamy na pokazy z odkrywania niesamowitych możliwości skanowania 3D podczas których zgłębiane będą tajniki technologii wizualizacji przestrzennej! Warsztaty stanowić będą zatem niezwykłą podróż do świata trójwymiarowych odkryć! Będziemy mieli okazję analizować różnorodne wyroby, skanować je i odkrywać ich magiczną trójwymiarową wersję. Co więcej przedstawimy mobilny skaner, przy pomocy którego przeniesiemy Wasze pomysły na nowy poziom! Z urządzeniem tym, nawet najbardziej szalone koncepcje staną się rzeczywistością! Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
10.00-14.00
WARSZTATY: Wybijanie pamiątkowych żetonów z logiem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA | stanowisko promocyjne
WARSZTAT: Projektowanie technologii w programach CAD oraz skanowanie 3D
Uczestnicy warsztatów poznają możliwości projektowania technologii z wykorzystaniem programów komputerowych typu CAD i programów do symulacji komputerowych procesów oraz skanera 3D. Wykorzystując przygotowane modele 3D zaimplementują je do wybranego procesu a następnie dokonają parametryzacji danych początkowych oraz wejściowych. W kolejnym etapie zapoznają się z wynikami analizy numerycznej i możliwościami ich zastosowania do projektowania technologii.
UNIWERSYTET ŚLĄSKI INSTYTUT INŻYNIERI MATERIAŁOWEJ| stanowisko promocyjne
Instytut Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych jest już w Chorzowie od 12 lat. Zajmują się promocją Inżynierii Materiałowej poprzez organizację różnych wydarzeń naukowych jak np. pikniki rodzinne, wykłady i warsztaty czy pokazy które prezentujemy u nas w macierzystej jednostce w Chorzowie jak i np, na Śląskim Festiwalu Nauki ON TOUR, zarówno w Chorzowie jak i miastach ościennych ale nawet np. w Wiśle w postaci Granatowych Gór. Spotkanie z Inżynierią Materiałową w Chorzowie. To, że wszelkiego rodzaju materiały otaczają nas wszędzie to wiemy, ale czy wiecie, że niektóre z nich zostały stworzone do zadań specjalnych? czy wiecie że istnieją materiały inteligentne? Czy wiecie że są metale które mają swoją pamięć? Czy wiecie, że diament w pierścionku i grafit w ołówku są zbudowane z tych samych atomów węgla i dlaczego mają zupełnie inne właściwości? Spróbujemy przybliżyć Wam, co to jest struktura materiału i jakie ma znaczenie w praktyce. A dla lubiących zabawy w kosmos, pokażemy też jak ze zwykłych materiałów można zbudować swoją rakietę i wystrzelić ją. Chętnie porozmawiamy również o zaletach studiowania w Chorzowie oraz o perspektywach na rynku pracy po ukończeniu Inżynierii Materiałowej np. ze specjalizacją Kontrola Jakości.
HUTA POKÓJ PROFILE SP. Z O.O. | stanowisko promocyjne
Historię śląskiego i polskiego hutnictwa współtworzymy już od 1840 roku, a na przestrzeni lat staliśmy się liderami hutniczego rzemiosła. Sygnowane marką Huty Pokój Profile wyroby stalowe formowane na zimno oraz walcowane na gorąco zawsze dają gwarancję najwyższej jakości. Dla kontrahentów jesteśmy partnerem, który wyróżnia się produktami najwyższej jakości. Cechujemy się także rzadko spotykaną na rynku elastycznością i umiejętnością spełniania specjalnych wymagań. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji ambitnych planów inwestycyjnych, które uwzględniają między innymi dbałość o stały rozwój pracowników, środowisko naturalne i wspieranie lokalnej społeczności. Jesteśmy przecież „stąd” i na dobrej przyszłości tego miejsca zależy nam najbardziej.
WĘGLOKOKS S.A. | stanowisko promocyjne
Spółka zrzeszająca przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego. Przedsiębiorstwo powstało w 1951 roku jako Centrala Handlu Zagranicznego Węglokoks, zajmując się głównie eksportem węgla kamiennego. W ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks działa Departament Hutnictwa i Współpracy Biznesowej. Rozwija także swoją działalność w zakresie wykonywania i dostaw konstrukcji stalowych w tym w szczególności obiektów mostowych i obudów.
KOKSOWNIA BYTOM SP. Z O.O. | stanowisko promocyjne
Wytwórca wysokiej jakości koksu odlewniczego, wielkopiecowego i przemysłowo-opałowego. Prezentacja koksowni także w ujęciu historycznym, prezentacja stanowisk pracowniczych oraz aktualnych wakatów.
WALCOWNIA BLACH BATORY | stanowisko promocyjne
Kontynuuje produkcję blach zapoczątkowaną w Hucie Batory następnie w Hucie Katowice Walcownia Blach Grubych Batory, ArcelorMittal Poland oraz HW Pietrzak Holding. Standardy produkcji jak i jakość wytwarzanych produktów jest ciągle doskonalona. Firma działa w oparciu o profesjonalną, doświadczoną kadrę pracowników doskonale znającą rynek hutniczy. Dysponuje własnym Laboratorium Badań Wytrzymałościowych, w którym sprawdzane są własności mechaniczne i technologiczne oferowanych wyrobów.
ALSTOM POLSKA | stanowisko promocyjne
Światowy lider zrównoważonego i inteligentnego transportu. Alstom jest obecny w Polsce od ponad 25 lat i jest największym producentem w branży kolejowej w kraju, w 9 polskich lokalizacjach firmy pracuje ponad 4 000 osób. Firma czerpie z bogatego dziedzictwa przemysłowego zakładów: 180 lat Pafawagu we Wrocławiu, 150 lat Konstalu w Chorzowie i 100 lat zakładu ZWUS w Katowicach. Alstom działa w Polsce jako jedna spółka ALSTOM Polska S.A., z czterema oddziałami (Wrocław, Chorzów, Katowice, Warszawa).
SILESIA CASTINGS Odlewnictwo precyzyjne i artystyczne | stanowisko promocyjne
Pracownia Rzemieślnicza Silesia Castings jest dynamiczną firmą zajmującą się odlewnictwem artystycznym i technicznym z żeliwa, brązu i mosiądzu, aluminium lub znalu oraz szeroko pojętym rzemiosłem artystycznym. Posiadamy również własną modelarnię oraz warsztat ślusarski, spawalniczy i obróbki skrawaniem.
HUTA ZABRZE S.A. | stanowisko promocyjne
Producent wyrobów odlewniczych, elementów maszyn i urządzeń oraz konstrukcji stalowych przeznaczonych dla przemysłu. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, dzięki ciągłemu ulepszaniu procesów produkcyjnych, Huta Zabrze stale zwiększa swoją wydajność i jakość produktów. Dąży do tworzenia silnych partnerskich relacji z naszymi Klientami aby zapewnić najwyższą jakość produkcji przy minimalnym ryzyku biznesowym.
HUTA BANKOWA | stanowisko promocyjne
Od ponad 190 lat wytwarza i sprzedaje na rynku krajowym i zagranicznym wyroby stalowe walcowane i kuto-walcowane oferując usługi o wysokim stopniu przetworzenia, przyjazne dla środowiska, gwarantując pełną satysfakcję klientom i zapewniając stabilny poziom życia pracowników. Od 29.06.2007 r. Huta Bankowa Spółka z o.o. jest częścią Grupy Kapitałowej Alchemia S.A. Wielkość produkcji klasyfikuje Hutę do hut średnich, natomiast produkowany asortyment czyni ten zakład ważnym ogniwem w dostawie wyrobów hutniczych na potrzeby przemysłu maszynowego, stoczniowego, motoryzacyjnego, oraz kolejowego. Huta Bankowa jest jedynym krajowym producentem obręczy do szynowych zestawów kołowych (kolej, tramwaje, metro) oraz pierścieni kuto-walcowanych. Spółka specjalizuje się także w wytwarzaniu innych specjalistycznych wyrobów, należą do nich: pręty okrągłe o średnicy 90-250 mm, kątowniki równoramienne 200×200 mm oraz kształtowniki łebkowe do budowy statków. Huta oferuje również szeroki zakres walcowanych kęsów i kęsisk do kucia do dalszego przerobu oraz usługi ulepszania cieplnego i normalizacji.
COSINUS | stanowisko promocyjne
To największy wybór BEZPŁATNYCH szkół. Szkoła Policealna z kierunkami medycznymi i niemedycznymi oraz Liceum dla Dorosłych. Cosinus to lider zdawalności egzaminów zawodowych i maturalnych. Naszym atutem jest profesjonalna kadra dydaktyczna oraz świetnie wyposażone pracownie. Uczymy nieprzerwanie od 25 lat, ciesząc się doskonałą opinią. Cosinus Young 15+ bezpłatne szkoły dla młodzieży: Liceum Sztuk Plastycznych, Technikum dla Młodzieży i Szkoła Branżowa I stopnia. CosinusYoung 15+, to szkoła średnia, gdzie uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i pasje, oraz zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do wejścia z sukcesem na rynek pracy.
WOJSKOWE CENTRUM EDUKACJI W CHORZOWIE | stanowisko promocyjne
Wojskowe Centrum Edukacji w Chorzowie skupia się na rekrutacji nowych kandydatów, jak i na budowaniu pozytywnego wizerunku oraz informowaniu społeczeństwa o swoich misjach, celach i możliwościach zawodowych. Ich obecność jest doskonałą platformą dla z potencjalnymi kandydatami oraz zaprezentowania szerokiego spektrum możliwości, jakie oferują.
PRZESTRZEŃ WARSZTATOWA MUZEUM HUTNICTWA
ANTRESOLA
10.00 | 10.30
WYKUJ TO Z SIEBIE. Wykuwanie pamiątek z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
11.00 | 11.30
BŁYSKOTKI Z WNĘTRZA WULKANU. Warsztaty tworzenia hutniczej biżuterii
12.00 | 12.30 | 13.00
POLOWA DRUKARNIA HUTNICZA. Warsztaty tworzenia hutniczych toreb
obowiązują zapisy: edukacja@muzeumhutnictwa.pl
Temat: obecność i zastosowanie stali w życiu codziennym, stal i jej właściwości, nauka zawodu, praca mistrzów, edukacja proekologiczna, otoczenie huty
Cel: kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego regionu, ćwiczenie wyobraźni przestrzennej, rozwijanie umiejętności porównywania i wyciągania wniosków, kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia, rozwijanie poczucia estetyki, edukacja proekologiczna
Metody i formy: aktywne słuchanie, obserwacja kierowana, praca kreatywna, praca plastyczna – manualna, praca indywidualna
WYSTAWA STAŁA „KRÓLESTWO ŻELAZA”
OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM
9.30 | 10.30 | 11.30 | 12.30 | 13.00
obowiązują zapisy: edukacja@muzeumhutnictwa.pl
WYKŁADY
SALA BESSEMERA
9.30 | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie
Wybijanie pamiątkowych żetonów z logiem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Ciekawy wykład interaktywny przybliżający tajniki procesu wybijania monet. Każdy Uczestnik dowie się, jak własnoręcznie wykonać pamiątkowy żeton z logotypem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. W trakcie spotkania Uczestnicy będą mogli przekonać się w jaki sposób „ręcznie” wybić żeton z krążka o średnicy 21,5 mm wykonanego z aluminium. W pokazie wykorzystane zostaną, specjalnie na tę okoliczność wykonane, matryce ze stali narzędziowej z wygrawerowanymi wzorami awersu i rewersu. Wykład poprowadzą, pod opieką Pana Doktora Marcina Mroczkowskiego, Studenci z Koła Naukowego „MITHRIL”, działającego na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie. Będzie to zatem też doskonała okazja do porozmawiania o tajnikach życia studenckiego w Krakowie :) Wartością dodaną będzie zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej o procesie wybijania monet, jak i umiejętności prawidłowego posługiwania się młotkami: jedno- i dwuręcznym oraz wspaniała pamiątka w postaci okolicznościowego żetonu. Pełną kolekcję żetonów WMN można obejrzeć na stronie:https://zastepczy.wordpress.com/2019/10/14/zetony-wydzialu-metali-niezelaznych-agh-w-krakowie/ Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
10.00 | Walcownia Blach Batory sp. z o.o.
W krainie ognia i stali: Tajemnice walcowania na gorąco
10.30 | Huta Zabrze S.A.
Huta Zabrze S.A. połączenie tradycji z nowoczesnością
11.00 | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie
Przyroda w laboratorium: sekrety materiałów inspirowanych naturą
Skóra rekina, płatki róż, liście lotosu, skrzydła motyli, pióra pingwinów…to tylko przykłady naturalnych powierzchni superhydrofobowych występujących w przyrodzie, które skutecznie odpychają wodę! Od zawsze inspirowały one inżynierów do poszukiwania metod produkcji wyrobów codziennego użytku na bazie różnych materiałów w tym metali, zapewniających ponadstandardowe właściwości użytkowe np. samoczyszczące, antyoblodzeniowe, czy przeciwkorozyjne! Jeśli do tego dodamy modne dziś tkaniny inteligentne chroniące przed wilgocią, wzmocnione włóknami metalowymi wykazującymi właściwości przeciwdrobnoustrojowe, to zauważymy że współczesne trendy badawcze to materiały i procesy nierzadko bazujące na znanych od dawna mechanizmach fizycznych i chemicznych! Dlatego też w ramach interaktywnego wykładu uczestnicy sami będą mogli zmienić zwilżalność powierzchni wybranych materiałów od wspomnianej superhydrofobowej aż do supehydrofilowej czyli pochłaniającej ciecze! Dodatkowo słuchacze dowiedzą się w jakich gałęziach przemysłu wspomniane właściwości materiałowe mają istotne znaczenie i dlaczego tak jest! Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
11.30 | Huta Zabrze S.A.
Huta Zabrze S.A. połączenie tradycji z nowoczesnością
12.00 | Walcownia Blach Batory sp. z o.o.
W krainie ognia i stali: Tajemnice walcowania na gorąco
12.30 | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie
Druk 3D czyli nowoczesna metoda prototypowania wyrobów z metali
Wykład interaktywny przybliży wiedzę i umiejętności z zakresu prototypowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przestrzennych! W szczególności omówione zostaną metody modelowania komputerowego wyrobów z metali (metodami CAD i MES), procesu drukowania 3D oraz cyfrowego skanowania przestrzennego! Zaprezentowane metody są w dzisiejszych czasach podstawowymi procesami i narzędziami wykorzystywanymi przez nowoczesne przedsiębiorstwa w projektowaniu różnego rodzaju wyrobów (również metalowych), umożliwiając w praktyce m.in. znaczną oszczędność czasu i kosztów związanych z wykonywaniem tego typu prototypów. Wykład wzbogacony będzie pokazem działania drukarki 3D przybliżając Uczestnikom spotkania praktyczne umiejętności w zakresie technologii przyrostowych! Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych!
KAWIARNIA + TEREN ZEWNĘTRZNY
HIT! 10.00-12.00 | Silesia Castings Odlewnictwo precyzyjne i artystyczne
WARSZTATY: Formowanie w masie formierskiej lub tworzenie modelu poprzez skrobanie negatywu formy | ilość osób ograniczona (10 uczestników), obowiązują zapisy: edukacja@muzeumhutnictwa.pl